Zapraszamy na IV Podlaski Przegląd Filmów na temat Autyzmu pod nazwą: „Niebieskie Impresje Filmowe”.

Projekt adresowany do młodzieży szkolnej, studentów, terapeutów i rodziców.

Kino Forum, ul. Legionowa 5.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Grupy zorganizowane prosimy zgłaszać poprzez wypełnienie formularza na dole strony.
Więcej informacji pod numerem tel. +48 85 7194891 (w godz. 11-18) lub 502510844 (w godzinach dowolnych)

DataGodzinaTytułRodzaj filmu
23 kwietnia (wtorek)18:00Na imię ma Sabinedokumentalny
24 kwietnia (środa) 9:00Przyjaciel na balkoniekino familijne, 7+ (lektor)
25 kwietnia (czwartek) 9:00I am me (Jestem Sobą)fabularny, dramat
26 kwietnia (piątek) 9:00Normalny film autystycznydokumentalny

Opisy fabuły:


Na imię ma Sabine (Elle s’appelle Sabine)

reż.: Sandrine Bonnaire, Francja 2007 r., dokument, 1 godz. 25 min.

Nagrodzony na festiwalu w Cannes subtelny dokument, portret Sabine Bonnaire, siostry słynnej francuskiej aktorki, Sandrine (Bliscy nieznajomi, Femme Fatale).
Dokumentalny portret Sabine Bonnaire, 38-latki z autyzmem, nakręcony został przez jej siostrę-aktorkę. Dokumentacja 25 lat życia Sabine pokazuje ciepłą osobę, której rozwój i liczne talenty zostały zmarnowane z powodu niewłaściwego systemu opieki zdrowotnej. Po tragicznych pięciu latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym, Sabine odnalazła się na nowo w domu w Charente. Film ukazuje nieudolność instytucji powołanych do opieki nad ludźmi dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju oraz dramatyczne konsekwencje, do których może to prowadzić.Przyjaciel na balkonie (Das Pferd auf dem Balkon)

reż. Hüseyin Tabak, Austria 2012 r., familijny, 1 h 27 min.
kategoria wiekowa: 7+ (lektor)

Film o chłopcu z zespołem Aspergera, któremu niełatwo przychodzi nawiązywanie znajomości z rówieśnikami. Ciepła, niezwykła historia będąca adaptacją książki o tym samym tytule. Opowieść pełna przygód i szybkich zwrotów akcji, za którymi stoi tajemniczy przyjaciel na balkonie.
Mika jest wyjątkowym chłopcem – uwielbia matematykę, zawsze mówi prawdę, jest wyjątkowo inteligentny, ale z trudem przychodzi mu nawiązywanie relacji z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego koledzy i koleżanki ze szkoły. Pewnej nocy chłopiec słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że na balkonie jego sąsiada zamieszkał koń. Mika jest zafascynowany zwierzęciem i za wszelką cenę chce się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Wkrótce poznaje swoją sąsiadkę Danę i razem z nią próbuje pomóc w tarapatach właścicielowi zwierzęcia. Ich działania doprowadzą do serii niespotykanych wydarzeń, które zmienią życie chłopca i pomogą zdobyć prawdziwych przyjaciół.I AM ME (Jestem Sobą)

Film udostępniony dzięki uprzejmości I Am Me Scotland (www.iammescotland.co.uk), organizacji charytatywnej, która ma na celu zmianę postaw i zachowań, aby ludzie niepełnosprawni czuli się bezpiecznie w swoich społecznościach.
Film skierowany szczególnie do młodzieży z klas gimnazjalnych (starsze klasy szkoły podstawowej) oraz szkół średnich.
„Regularnie dowiadujemy się z mediów o przypadkach dokuczania, dręczenia osób, które są w jakiś sposób odmienne od pozostałych. Jedną z takich odmienności są całościowe zaburzenia rozwoju. Osoby z autyzmem zachowują się inaczej i w związku z tym są ośmieszane, zaczepiane, prześladowane w szkole, autobusie, pracy. Film został stworzony przez szkocką organizację „I Am Me” (nazywa się tak samo, jak film), która działa we współpracy z policją w celu rozpowszechniania wiedzy na temat przestępstw wobec osób niepełnosprawnych. Akty przemocy wobec osób niepełnosprawnych uznawane są za najrzadziej zgłaszane przestępstwa w Wielkiej Brytanii. Film pomaga w zrozumieniu inności, w pokazaniu perspektywy osoby, która boryka się z odrzuceniem oraz przemocą. Historia ta uczy nas, że osoby z niepełnosprawnością mogą wnosić nową wartość do życia społeczności.”

I Am Me Film 2015 (Official Teaser Trailer) from PACE Media Productions on Vimeo.Normalny film autystyczny (Normální autistický film)

reż. Miroslav Janek, Czechy 2016 r., dokument, 1 godz. 30 min.

O autystycznych nastolatkach bez lukru, za to z humorem. Jak mówi czternastoletnia Majda, społeczeństwo uważa ją za upośledzoną, ale ona uważa, że to społeczeństwo jest upośledzone. Na pewno ma sporo racji. Wyraża to zresztą znacznie dosadniej w swoim gniewnym i bardzo ponurym rapie. Tak jak Luka, Denis, Marjamka i Ahmed, Majda ma szczególne zdolności, ale i szczególne problemy z przystosowaniem się do świata. W „Normalnym autystycznym filmie” Miroslav Janek portretuje swoich bohaterów – jak wskazuje tytuł – normalnie. To między innymi właśnie dlatego świetnie wychwytuje absurdy rzeczywistości, odkrywając w nich fenomenalny humor, ale i cierpienie, którego nie zasłania żadnymi ckliwymi kliszami.