W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na potrzeby i problemy osób dotkniętych autyzmem, jak również propagowania wiedzy o tym zaburzeniu rozwoju, od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dniem szczególnym w tym miesiącu to 2 kwietnia, który od 2007 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest obchodzony jest jako Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. ONZ uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS (więcej na http://www.un.org/pga/70/2016/04/01/world-autism-awareness-day).
Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że osób z autyzmem każdego roku będzie przybywać.

„Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i co roku obchodzona w dniu
2 kwietnia. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Wśród podświetlanych budynków są m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Piramidy w Egipcie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney.

W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem:

  • oświetlić budynek na niebiesko;
  • zorganizować „Niebieski Dzień” w przedszkolu lub szkole;
  • nałożyć ubranie w kolorze niebieskim;
  • dodać niebieską żarówkę lub puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www.

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przyłączyło się do tej akcji w 2012 r. i od tego czasu corocznie oświetlało reprezentatywne budynki w mieście i inicjowało wydarzenia skupiające środowisko związane z osobami z autyzmem. Także i w tym roku 2 kwietnia (we wtorek, o godz. 18:00), na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku spotkają się osoby z autyzmem, ich rodziny, nauczyciele i terapeuci, oraz wszystkie osoby chcące okazać swą solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju. To wyjątkowy wieczór, który staramy się uatrakcyjnić różnego rodzaju pokazami i atrakcjami. Oprócz budynku Teatru Dramatycznego na niebiesko zaświecą się także: Kościół p.w. Św. Rocha, Kościół Farny, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, budynek PGE Dystrybucja przy ul. Elektrycznej, budynek Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza 3 oraz budynek Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej „Rozwiń Skrzydła” na ul. Mazowieckiej 33.

2 kwietnia
Plac przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki
ul. Elektryczna 12 w Białymstoku, godz. 18:00 – 20:00
facebook.com/events/2333432696890410

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku; Marszałek Województwa Podlaskiego
Na placu przed Teatrem Dramatycznym białostockie placówki zajmujące się pomocą osobom z autyzmem i ich rodzinom będą prowadzić stoiska edukacyjno-informacyjne.
W programie wydarzenia zaplanowane są liczne atrakcje, m.in. występ iluzjonisty Łukasza Granta, a także pokaz fireshow w wykonaniu Grupy Czupakabra. Najmłodszych będą bawić klauni z Fundacji „Dr Clown”. Miłośników sportowych samochodów na pewno zainteresują samochody zaprezentowane przez firmy: Subaru oraz Devil-Cars. W akcję włączy się Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, gdzie w radiowozie policyjnym dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci. Atrakcją będzie też przygotowany przez Straż Miejską pokaz umiejętności specjalnie szkolonego psa. W naszej akcji uczestniczą także: Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny, Fundacja Białystok Biega, Stowarzyszenie „Młoda Krew” i Grupa Ratownicza Medival oraz Szkoła Paralotniowa Dragon.
Wydarzenie „Zaświeć się na Niebiesko” organizowane jest przy wsparciu innych organizacji pozarządowych i placówek zajmujących się na co dzień pomocą osobom z autyzmem.

cały kwiecień

Przez cały miesiąc kwiecień (Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu) w wielu placówkach na terenie Białegostoku odbywać się będzie wiele wydarzeń związanych z tematyką autyzmu. Szczegółowy, wciąż uzupełniany o kolejne inicjatywy) kalendarz wydarzeń dostępny jest na stronach poniżej. Jako Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku szczególnie gorąco pragniemy zaprosić na IV-ty Podlaski Przegląd Filmów n.t. Autyzmu i Zespołu Aspergera – Niebieskie Impresje Filmowe
W dniach 23-26 kwietnia w Kinie Forum odbędą się projekcje filmów dotyczących tematyki autyzmu. Lista filmów i szczegółowy terminarz wydarzenia na stronie internetowej kta.bialystok.pl/niebieskie-impresje-filmowe-2019. Grupy zorganizowane (n.p. szkoły) prosimy zgłaszać przez dostępny na tej stronie formularz.
Wstęp wolny.

kwiecień – maj

Ośrodek Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu w ramach „Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu” oraz „Tygodnia Osób z Niepełnosprawnością” organizuje cykl prelekcji połączonych z warsztatami p.t.: „Zrozum innych: te same zmysły – inne odczucia„, które będą przeprowadzone
w białostockich szkołach podstawowych i w gimnazjach.
Szczegóły na stronie: kta.bialystok.pl/zajecia-w-szkolach-2019
Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronach: 
www.kta.bialystok.pl/na-niebiesko-2019oraz na facebook.com/naniebiesko

Patronami medialnymi wydarzenia są: TVP BiałystokRadio Białystok oraz Gazeta Wyborcza

Osoby odpowiedzialne w KTA Oddział Białystok za kontakt z mediami:
Andrzej Szumowski: e-mail: admin@kta.bialystok.pl, tel. 502510844
Joanna Dzwonkowska: tel. 790272042
sekretariat KTA: e-mail: kta@kta.bialystok.pl,tel. 85 745-37-44  (w godz. 11-19)