Aktualności

31 marca 2021, środa    815
Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu - 2 kwietnia 2021

„Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i corocznie obchodzona w dniu 2 kwietnia. Dzień ten Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2007r. Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

 

Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną. W tym roku, po raz kolejny, zapraszamy na "Zaświeć Się Na Niebiesko dla Autyzmu w Białymstoku". Tym samym włączamy się do ogólnoświatowych obchodów "Dnia Świadomości Autyzmu". Symbolem tego dnia jest kolor niebieski. Akcja ta ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że żyją wśród nas osoby z autyzmem. Osoby te mają zazwyczaj inny sposób widzenia świata, a czasem także niecodzienne zachowania.

 
Zapraszamy też wszystkich do aktywnego włączenia się do akcji (materiały do pobrania TUTAJ) poprzez:

  • ubranie się na niebiesko;
  • w dniu 2 kwietnia zmienienie swego zdjęcia na facebook'u na niebieską żarówkę lub inny symbol związany z autyzmem
  • zachęcamy, by Wasze materiały oznaczyć hasztagiem: #naniebiesko;

Dołącz do nas, polub nasz fanpage i powiedz o nas swym znajomym. Być może to właśnie dzięki Tobie jakieś potrzebujące pomocy dziecko szybciej otrzyma fachową diagnozę i pomoc. Nie bądź zielony w temacie autyzmu - 02.04.2021 bądź niebieski! 

 
W trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii Covid-19 nasze działania mają niestety bardzo ograniczony charakter i skupiają się na zaakcentowaniu tego dnia w sposób medialny, przy użyciu elektronicznych środków przekazu. Niemniej jednak zwracamy się z uprzejmą prośbą, do wszystkich osób, które chciałyby zamanifestować swoje poparcie dla osób z autyzmem i ich rodzin by, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, 2 kwietnia był okazją do edukowania społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Tym bardziej, że „świecić na niebiesko" można na wiele różnych sposobów – strojem, dodatkami, makijażem czy zdjęciem w mediach społecznościowych.

 
Zachęcamy także, by wykonane przez Was zdjęcia udostępniać na stronie tego wydarzenia. Pragnęlibyśmy, z przesłanych przez Was zdjęć i relacji z Waszego zaangażowania w obchody tego szczególnego dla nas dnia, utworzyć okolicznościowy kolaż i relację medialną. Biorąc udział w wydarzeniu zgadzasz się na utrwalenie i rozpowszechnianie swego wizerunku w naszych materiałach audio-video.

 
Więcej informacji:

copyright © Krajowe Towarzystwo Autyzmu - KTA. Oddział Białystok
~ all rights reserved ~ 55327 / 65 / 12 ~