Na Niebiesko dla Autyzmu

Idea akcji: 

 
„Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i corocznie obchodzona w dniu 2 kwietnia. Dzień ten Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2007r. Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Wśród podświetlanych budynków są m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney. W dniach 1, 2 i 3 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, dodać niebieską żarówkę lub puzzla do swego profilu na facebook'u lub strony www itp.

 
Zachęcamy przedszkola, szkoły i inne placówki do aktywnego przyłączenia się do naszej akcji. Prosimy także, o przysyłanie do nas fotorelacji ze zorganizowanych przez Was działań, na adres kta@kta.bialystok.pl. Z przyjemnością umieścimy te relacje na stronach naszej akcji oraz na profilu facebook.com/naniebiesko.

 
Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przyłączyło się do tej akcji w 2012 r. i od tego roku rokrocznie oświetlało budynek Ratusza Miejskiego w Białymstoku. Także i w tym roku 2 kwietnia (w niedzielę, o godz. 18:00) w nowym miejscu (!), na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku spotykają się osoby cierpiące na zaburzenia ze spektrum autyzmu, ich rodziny, nauczyciele i terapeuci, oraz wszystkie osoby chcące okazać swą solidarność z ludźmi z autyzmem. To wyjątkowy wieczór, który staramy się uatrakcyjnić różnego rodzaju pokazami i atrakcjami. To nasza szansa, aby jak najszerzej – także poprzez liczne relacje medialne z tego wydarzenia – promować wiedzę o autyzmie. Oprócz budynku Teatru Dramatycznego na niebiesko zaświecą się także: Kościół p.w. Św. Rocha, Kościół Farny, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, budynek PGE Dystrybucja przy ul. Elektrycznej oraz budynek Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza 3.

 

O przebiegu akcji informować będziemy mieszkańców naszego regionu w lokalnych mediach.copyright © Krajowe Towarzystwo Autyzmu - KTA. Oddział Białystok
~ all rights reserved ~ 42467 / 8 / 1 ~